Zásady řešení a přežití krizových situací
Obecné části této sekce vytvořila a VŠE poskytla společnost G U A R D 7, v.o.s.
4. Útok ozbrojeného útočníka
Jak se budeme chovat při útoku aktivního útočníka – střelce? Představte si, že jste na místě útoku, kde ozbrojený útočník střílí na všechny kolem s úmyslem zabít co nejvíce lidí. Vaším úkolem je přežít.
Počítejte s tím, že pokud tato situace nastane, nebudete připraveni. Útok aktivního střelce je vždy náhlý a překvapující. Naprosto vybočuje z běžných životních situací.
Dostanete se do situace, ve které jste pravděpodobně nikdy nebyli. Uvědomte si prosím, že následující informace Vám i dalším lidem mohou zachránit život.
Místo útoku je zpravidla spojeno s motivem útoku – pomsta za ztrátu zaměstnání, vyloučení ze studia, dlouhodobé psychické nebo fyzické příkoří, smrt blízké osoby, sousedské vztahy, rasová nesnášenlivost, sociální vyloučení, finanční tíseň, politické a náboženské přesvědčení apod. Nejvíce jsou ohrožené měkké cíle tj. místa s vysokou koncentrací osob a nízkou mírou zabezpečení:
- společenské nebo sportovní akce,
- kina a divadla,
- kostely,
- úřady,
- sportovní zařízení – aquaparky, zimní stadiony apod.,
- nemocnice,
- školy,
- nádraží, stanice metra apod.,
- obchodní centra atd.
Aktivní střelec je ozbrojená osoba (zpravidla muž), která útočí střelnou nebo jinou zbraní na další osoby s úmyslem zabít co nejvíce lidí.
Útočník na sebe může upoutat Vaši pozornost podezřelým chováním, nervozitou apod.
Ve většině případů:
- Způsob, místo a čas útoku je předem naplánováno.
- Útočník používá střelné zbraně – pistole, revolvery, samonabíjecí pušky nebo samopaly. Možné je použití motorových vozidel (Olga Hepnarová, která v roce 1973 v Praze úmyslně najela nákladním automobilem na tramvajovou zastávku a zabila 8 lidí) nebo výbušnin.
- Útočník nevyjednává.
- Cílem jsou obvykle náhodní lidé, je ale možné záměrné vytipování obětí.
- Útočník nepočítá s tím, že by přežil. Často končí sebevraždou. Jeho chování odpovídá tomu, že nemá již co ztratit.