Zásady řešení a přežití krizových situací
Obecné části této sekce vytvořila a VŠE poskytla společnost G U A R D 7, v.o.s.
5. Strategie UTEČ - SCHOVEJ SE – BOJUJ!
Ve spolupráci FBI (Federal Bureau of Investigation) a DHS (U.S.Department of Homeland Security), na základě rozborů konkrétních případů a v souladu se strategií stresového managementu vznikla strategie UTEČ – SCHOVEJ SE – BOJUJ.
Představuje návod či doporučení, jak se v případě útoku chovat. Je to výčet kroků (step by step) jejichž pořadí je velmi důležité a jejich provedení s klidnou myslí, jasným plánem a bez otálení může zachránit život. Důležité je pochopit, že není třeba provést všechny prvky UTEČ – SCHOVEJ SE – BOJUJ, ale operativně vybrat nejvhodnější možnost a tu s plným nasazením okamžitě provést.
Základní pravidla pro přežití útoku:
- Pokud je to jen trochu možné, opusťte co nejrychleji místo útoku – UTEČ!
- Pokud to nejde, ukryjte se a zabezpečte místo úkrytu, jak je to jen možné – SCHOVEJ SE!
- Pokud se dostanete do kontaktu s útočníkem, bojujte o život – BOJUJ!
V souvislosti s rozhodnutím, zda utíkat, či se schovat, vyvstává neméně podstatná otázka, a to, zda tak učinit směrem dovnitř, tj. ukrýt se v bezpečnější místnosti, nebo ven, tj. únikovými východy.
DOVNITŘ x VEN
Konečné rozhodnutí se musí odvíjet od skutečnosti, zda dokážete rozpoznat, kde se útočník nachází, zda je sám, jakým směrem se pohybuje, resp. zda je Vám vůbec některá z těchto informací dostupná.
Zejména ve chvíli, kdy nemáte informaci o poloze a počtu útočníků, bývá strategie DOVNITŘ efektivnější. Ostatně, i strategie VEN požaduje, abyste si i nadále počínali opatrně, drželi se co nejblíže stěn a nevycházeli, pokud možno, na volná prostranství.
Volejte policii – 158, pouze pokud je to bezpečné
- Volejte, pouze pokud na sebe neupozorníte a nepřivedete do nebezpečí sebe ani další osoby.
- Mluvte klidně, srozumitelně a jasně.
- Řekněte, kdo jste, kde jste a jaká je situace v místě útoku.
- Pokud to víte, popište útočníka – počet, výzbroj, vzhled.
- Hovor ukončete až na pokyn operačního důstojníka. Pokud musíte hovor ukončit z bezpečnostního důvodu, nezavěšujte, aby operační důstojník mohl naslouchat.